Із 19 по 23 лютого ц. р. в Україні перебуває делегація із Великої Британії. До її складу входять колишні депутати Європарламенту, члени парламенту Уельсу, профспілкові лідери, політики та журналісти. У вівторок, 22 лютого, представники Великої Британії побували у Конфедерації вільних профспілок України, де зустрілися із лідерами й активістами КВПУ та її галузевих профспілок.


До складу британської делегації входили: Мік Антонів, міністр з питань Конституції, генеральний прокурор Уельсу, член Парламенту Уельсу від Лейбористської партії; Адам Прайс, лідер валлійської націоналістичної Партії Уельсу, депутат парламенту Уельсу; Мік Вілан, генеральний секретар профспілки машиністів ASLEF; Кріс Кітчен, генеральний секретар Національної профспілки шахтарів; Джулія Уорд, колишня депутатка від Групи Прогресивного альянсу соціалістів та демократів у Європейському парламенті, активна членкиня громадських організацій ЄС; Пол Мейсон, журналіст і письменник.

Конфедерацію вільних профспілок України на зустрічі представляли: заступники голови КВПУ Наталія Левицька і Петро Тулей, міжнародний секретар КВПУ Олеся Брязгунова, очільники Вільної профспілки залізничників України Володимир Козельський і Вільної профспілки медичних працівників України Олег Панасенко, керівник юридичного відділу Володимир Давиденко і юрист Незалежної профспілки гірників України Михайло Теросипов, активісти столичних первинних осередків ВПЗУ і ВМПУ та інші.

Оскільки зустріч відбувалася наступного дня після ухвалення рішення президентом РФ визнати фейкові республіки Л/ДНР і ввести на цю територію України свої війська, що фактично означає уже неприховане ведення війни проти нашої держави, розмова перш за все торкнулася реакції світової спільноти на ці агресивні дії.

Заступник голови КВПУ Петро Тулей подякували членам делегації за те, що вони приїхали підтримати українців у цей складний час. Профспілковий лідер також попросив передати подяку уряду Великої Британії від українського народу за підтримку й допомогу. Водночас він зауважив, що нині настав час для швидких жорстких санкцій проти РФ, бо під загрозою мир не лише в Україні, а й у Європі та світі.

І хоча майже всі виступаючі і з української, і з британської сторони час від часу поверталися до теми військової агресії РФ проти України та її негативного впливу на економіку нашої країни, поступово розмова перейшла на теми трудових відносин, торкнулася профспілкових тем та соціально-економічної ситуації і процесів, що нині відбуваються у таких галузях, як медицина, вугільна промисловість, залізничний транспорт.

Представники КВПУ розповіли своїм колегам із Великої Британії про ініціативи українського уряду, спрямовані на погіршення трудового законодавства, а також акцентували увагу на необхідності солідарної підтримки міжнародними колегами боротьби українськи профспілок і, зокрема, КВПУ за права працівників. 

Голова Вільної профспілки медичних працівників України Олег Панасенко вчергове зосередився на псевдореформі, що призвела до скорочення лікувальних закладів, а отже зменшила доступність медичної допомоги для громадян.

Представники вільної профспілки залізничників України Володимир Козельський і Валерій Петровський звернули увагу на неефективний менеджмент і проблеми, які заважають розвитку галузі, а також висловили занепокоєння тим, що через загрозу наступу російських військ, зменшується транзит вантажоперевезень АТ «Укрзалізниця».

«Перевезення здійснюються в обхід території нашої країни, – наголосив Валерій Петровський. –  А це призводить до зменшення прибутків, скорочення робочих місць і заробітків українських залізничників».

Заступниця голови КВПУ і НПГУ Наталія Левицька підняла тему трансформації вугільної галузі, яка в Україні здійснюється без належної підготовки й відповідного фінансування, а отже без створення нових виробництв і робочих місць у регіонах, де закриваються шахти. Оскільки серед гостей був генеральний секретар Національної профспілки шахтарів Кріс Кітчен представниця НПГУ попросила його розповісти, як цей процес відбувався у Британії.

Кріс Кітчен зауважив, що відмова від використання вугілля була політичним рішенням британського уряду, яке викликало хвилю шахтарських протестів. Час, що минув з тих пір, засвідчив негативні наслідки такого кроку – шахтарські регіони й досі залишаються депресивними. Тому він закликав українські профспілки не допустити такого у своїй країні, адже нині існують нові технології, які дозволяють продовжувати використовувати вугілля і при цьому звести до мінімуму негативний вплив на довкілля. Саме цим шляхом, переконаний лідер шахтарської профспілки Британії, має йти Україна.

Інші члени делегації із Великої Британії розповіли про ті процеси, які відбуваються у трудовій сфері в їхній країні та висловили підтримку українським профспілкам у боротьбі за забезпечення законних прав та інтересів працівників, а також позиції і діям України у боротьбі з російськими окупантами. Вони наголосили, що такі зустрічі є важливими для донесення до британських політиків і громадськості об’єктивної інформації про ситуацію, пов’язану із військовою агресією РФ проти України .

Наприкінці зустрічі заступник голови КВПУ Петро Тулей ще раз подякував гостям із Великої Британії за солідарну підтримку України та КВПУ у ці складні для нас часи й висловив сподівання на подальшу співпрацю.